Pieno pramonė – ypatingo dėmesio reikalaujanti industrija

Pieno produktų gamybos apimtys priklauso nuo daugybės veiksnių, vienas iš tokių – tai užsitęsusi sausra. Būtent sausra yra laikoma pagrindine priežastimi, dėl kurios 2018 metais Lietuvoje buvo perdirbta mažiau žaliavinio pieno nei 2017 metais. Sausros sukelti gaisrai sunaikino ganyklas, sumažėjo pieno baltymų ir riebalų rodikliai, kritusi pašarų gamyba privertė augti kainas, o nemaža dalis ūkių išvis nutraukė savo veiklą. Žinoma, visi šie procesai yra daugiau ar mažiau natūralūs ir dažniausiai neišvengiami.

Gamybai ir pardavimams didelę įtaką daro ir eksportas. 60 proc. pieno produktų yra eksportuojami, o likę 40 proc. parduodami vidaus rinkoje. Kadangi Lietuvoje pieno produktų vartojimas išlieka pastovus ir nekinta, didžiausią įtaką pardavimams turi užsienio rinkos į kurias iškeliauja pagaminta produkcija.

Pieno produktų gamyba yra jautrus procesas, nes pienas greitai genda, o jeigu gamybos procesas vyksta nesteriliai, maisto produktai, tokie kaip sviestas, sūris ar grietinė, tampa tiesiog neskanūs. Gamybinė įranga privalo būti ne tik profesionali, bet ir atitikti aukščiausius higienos standartus.

Taigi, nors 2018 metai pieno produkcijai buvo ne tokie sėkmingi kaip 2017-ieji, pieno ir maisto pramonė šiais metais vėl nuosekliai auga.